wtorek, 8 września 2015

SPM: sierpień



Subiektywne podsumowanie sierpnia z małym opóźnieniem. Drugi miesiąc wakacji nie obfitował, według mnie, w zbyt wiele wydarzeń wartych uwagi. A może po prostu żar lejący się z nieba zniechęcił mnie skutecznie do śledzenia co się dzieje w kraju i na świecie?

Uff jak gorąco!

Sierpniowe upały dały nam w tym roku w kość. W połowie sierpnia Polskie Sieci Energetyczne (PSE) ze względu na wysokie temperatury wprowadziły ograniczenia w dostawie prądu. Ograniczenia dotyczyły 1,6 tysiąca dużych zakładów. Mówiono już o energetycznej katastrofie, a nawet czymś w rodzaju Armagedonu. I jak to często bywa na strachu się skończyło. Ograniczenia nie dotyczyły gospodarstw domowych. W ostatnich dniach wakacji pogoda była łaskawa. Ale jak to mówią postraszyć efektownymi nagłówkami zawsze warto, wszak nic tak nie podnosi czytelnikowi ciśnienia jak mały energetyczny koniec świata.

Zamachy w Bangkoku

Odnotowałem, że były i że w związku z nimi aresztowano dziesięć osób. Nic więcej na ten temat nie napiszę, a winne takiego stanu rzeczy jest moje lenistwo i upały.


Klepsydry
 
Niepowetowana strata dla miłośników kina grozy. W wieku 76 lat odszedł Wes Craven. Legendarny reżyser cierpiał na raka mózgu. Pozostawił po sobie tak kultowe filmy jak: Koszmar z ulicy Wiązów, Wzgórza mają oczy, Krzyk, Ostatni dom po lewej i wiele innych. Żegnaj Mistrzu!



Wybitny Polski aktor teatralny i filmowy Jerzy Kamas odszedł w wieku 77 lat. Widzowie zapamiętają go z ról w filmach: Doktor Judym, Cudzoziemka, czy serial Lalka w którym wcielił się w postać Stanisława Wokulskiego.


17 sierpnia w wieku 78 lat odeszła aktorka Yvonne Craig. Zagrała w niemal czterdziestu serialach, ale fani Batmana zapamiętają ją z roli Barbary Gordon (Batgirl) z serialu The Batman z lat 60.


W wieku 90 lat zmarł Jerzy Płażewski. Człowiek legenda Polskiej krytyki filmowej. W 1949 roku swoją pracę dziennikarską rozpoczął  od publikowania recenzji na łamach „Filmu”. Publikował także w „Życiu Literackim”. W latach 1952 – 56 kierował działem filmowym w „Przeglądzie Kulturalnym”. W 1960 roku założył kino "Wiedza", które mieściło się w Pałacu Kultury i Nauki. Kierował nim aż do 1985 roku. Był także członkiem FIPRESCI i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Wyróżniono go m.in. Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Nagrodą im. Karola Irzykowskiego (dwukrotnie). Jest autorem licznych książek poświęconych kinu. Wśród nich są m.in. "Język filmu", "Historia filmu dla każdego" (ostatnie wydanie pod tytułem "Historia filmu 1895 – 2005") oraz "Historia filmu francuskiego". Płażewski zasiadał w jury wielu festiwali filmowych, m.in. w Cannes, Berlinie, San Sebastian, Moskwie, Locarno, Karlowych Warach, Gdyni i Krakowie.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz