poniedziałek, 4 stycznia 2016

Poznajcie Rodzinę Addamsów część II : Addamsowie w kulturze popularnej.

Rodzina Addamsów jest jedną z najpopularniejszych fikcyjnych rodzin w kulturze popularnej. Choć początki ekscentrycznej familii sięgają 1939 roku, to światową popularność Addamsowie zyskali za sprawą telewizji w latach 60 XX wieku. Od tego momentu postacie stworzone przez Charlesa Addamsa na stałe weszły do panteonu popkultury.

Addamsowie w TV i kinie

 W 1964 roku stacja ABC rozpoczyna emisję serialu telewizyjnego, opartego na satyrycznych rysunkach Addamsa. Do 1966 roku wyemitowano 64 czarno – białe epizody, trwające po 30 minut każdy. Serial za oceanem ma status kultowego sitcomu dla całej rodziny. W Polskiej telewizji erypetie Addamsów można było śledzić w telewizji regionalnej na początku lat 90. w niedzielne popołudnia. Lekki, trącący myszką humor przemawiał tylko do nielicznych widzów z nad Wisły, a pomimo to każdy kinoman zna nieśmiertelną piosenkę tytułową z serialu, skomponowaną przez Victora Mizzie. Kompletne dwa sezony zostały wydane za oceanem przez wytwórnię MGM, która obecnie posiada prawa do Addamsów. Bez problemu można zakupić to wydanie kolekcjonerskie na aukcjach internetowych. Próba reaktywacji serialu w roku 1972 pod tytułem "Addams Family Fun – House" zakończyła się fiaskiem. Wyemitowano jedynie odcinek pilotażowy. W 1977 roku powstał pełnometrażowy odcinek specjalny serialu już w kolorze. Obejrzycie go poniżej.


W latach 1998 – 1999 dla stacji telewizyjnej Fox powstał serial „Nowe przygody Rodziny Addamsów”, skierowany głównie do młodszych widzów. Humor w tej serii jest czerstwy niczym wór pełen sucharów. Wszystkie 65 epizodów swego czasu emitowano na kanale Jetix i to z polskim dubbingiem! Generalnie nie polecam tej produkcji. Inaczej rzecz się ma z serialami animowanymi, które w pełni oddają ducha i poczucie humoru Addamsów. Po raz pierwszy animowani Addamsowie pojawili się w specjalnym odcinku serialu Nowe przygody Scooby – Doo, który można obejrzeć w sieci. Ja jednak szczególnie polecam Waszej uwadze serial legendarnego studia Hanna – Barbera z lat 1973 – 1975. W produkcji tej jest wszystko co najlepsze w upiornej rodzinie: absurdalny humor i prostota. Sam Charles Addams po mimo, że nie brał bezpośredniego udziału w produkcji, był wielkim fanem tej animacji. W serialu członkowie rodziny i ich pupile podróżują po całych stanach, a ich ponura rezydencja staje się domem na kółkach. Serial we wczesnych latach 90 został wydany w naszym kraju na kasetach VHS. Wszystkie 16 odcinków możecie obejrzeć w TYM miejscu. Na fali popularności serialu powstała gra planszowa oraz zawarta w trzech zeszytach komiksowa adaptacja. 

W latach 1992 – 1995 dla stacji Cartoon Network powstał drugi z kolei serial animowany oparty o klasyczny serial z 1964 roku, oraz o dwa pierwsze filmy kinowe. Akcja wszystkich 21 epizodów dzieje się w posiadłości Addamsów. Powraca kinowy motyw wielkiej elektrycznej kolejki Gomeza i wścibscy sąsiedzi. Serial ten była dość popularna w Polsce za sprawą wspomnianego już Cartoon Network i stacji telewizyjnej Boomerang. Produkcja jest utrzymana w tonie lekkiej komedii, jak dla mnie trochę za mało w niej ekscentrycznego czarnego humoru. 

Upiorna rodzinka nie była by tak popularna gdyby nie dwie adaptacje kinowe serialu. Genialne filmy w reżyserii Barrego Sonnensfelda, są powszechnie znane wśród rodzimych kinomanów. Oba filmy oglądałem wielokrotnie. Jeżeli jeszcze jakimś cudem ich nie widzieliście, to zaległości można łatwo nadrobić. Kilka stacji telewizyjnych emituje oba filmy co roku jesienią. Dla mnie osobiście to produkcje kultowe. Przestrzegam jednak przed kontynuacją z 1998 roku. Rodzina Addamsów: spotkanie po latach to dubingowane popłuczyny po filmach Sonnensfelda i, niestety, śmierć Addamsów na kinowym ekranie. Co prawda reżyser, Tim Burton, parę lat temu zapowiedział swoją wersję przygód wesołej rodzinki, ale są to chyba tylko pobożne życzenia fanów i samego reżysera.
 
p.s: Jako ciekawostkę dodam, że w 2011 roku Rodney Moore nakręcił porno parodię Rodziny Addamsów.

Zagrajmy w Addamsów

W pierwszej połowie lat 90 Addamsowie pojawili się na każdej platformie do grania. Począwszy od Commodore 64 na Super Nintendo kończąc. Na początku były to bardzo luźne adaptacje serialu z lat 60 i pierwszego filmu kinowego. W 1989 roku na konsolę NES wyszła gra, w której wujek Fester ratuje świat przed kosmitami. Potem firma OCEAN wydała różne wariacje na temat pierwszej gry platformowej z konsoli Nintendo. W Polsce znamy jedynie pierwszą wersję na niezwykle popularnego w latach 90 Pegasusa, czyli piracką wersję konsoli Nintendo Entertainment System. Warte uwagi są gry na Amigę 500 i Super Nintendo. Na konsoli przenośnej GameBoy doczekaliśmy się dwóch tytułów z Gomezem i jego rodziną. Jedną z ostatnich gier konsolowych była adaptacja serialu animowanego z lat 90, w której głównym bohaterem był Pugsley. Niemal wszystkie produkcje to platformówki z elementami gry labiryntowej. W zdecydowanej większości kierujemy w grach poczynaniami głowy rodziny, Gomeza. Eksplorujemy: cmentarze, stare krypty, nawiedzone lasy i oczywiście posiadłość Addamsów. Zbieramy różnego rodzaju klucze i kosztowności. Naszym głównym zadaniem jest uratowanie członków rodziny z rąk różnego rodzaju potworów, szkieletów i temu podobnych, czyli jednym słowem Super Mario w świecie Addamsów. Ostatni raz rodzinka gościła na ekranie konsoli przenośnej GameBoy kolor w 1995 roku. Gra przygodowa, która podobnie jak film z 1998 roku, pogrzebała markę na polu elektronicznej rozrywki.  



Dzięki popularności pierwszego filmu kinowego powstała seria stołów do PinBalla. Można czasem znaleźć takie maszyny w zagranicznych serwisach aukcyjnych. Jeżeli jesteście bardzo bogaci, niczym Addamsowie, to taki stół może być wasz za dajmy na to tysiąc dolarów.

Rodzina Addamsów na scenie

 Mimo, że marka jaką są Addamsowie nie jest już tak popularna jak w latach 90, to próby jej wskrzeszenia wciąż trwają. Najlepszym tego przykładem niech będzie musical, który z powodzeniem jest grany na deskach Broadwayu od 2009 roku. W 2015 spektakl ten doczekał się rodzimej wersji. Gorąco polecam wybrać się na niego gdy będzie grany w waszej okolicy.


Tymi słowami kończę moje rozważania na temat Rodziny Addamsów. Chociaż ich sława przeminęła i tylko nowy film kinowy jest w stanie zainteresować na nowo szerszą publiczność postaciami wymyślonymi przez Charlesa Addamsa, to wciąż w uszach dźwięczy charakterystyczny motyw piosenki otwierającej serial z 1964 roku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz